Co zobaczyć w Kielcach? 

6 min czytania

co zobaczyć w kielcach

Kielce są niedocenianym regionem wśród turystów, który ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko miasto. Góry Świętokrzyskie i ich najwyższy szczyt Łysica (614 m n.p.m.) to ulubione miejsce wycieczek, a czarownice i scyzoryki pozwalają udawać się w sentymentalną podróż w przeszłość. Klub piłkarski Korona Kielce to idealny pretekst na zorganizowanie spotkania dla fanatyków sportu, a bliskość rezerwatów przyrody otwiera nowe możliwości aktywnego spędzenia czasu na łonie natury – od wejścia na Telegraf i Karczówkę po odkrywanie dawnych kamieniołomów otaczanych przez zielone lasy. Kielce mogą być doskonałym celem weekendowego wypadu – oferując cudowne widoki, atrakcyjne zabytki oraz możliwość odpoczynku od codzienności w prawdziwej dzikiej scenerii. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zobaczyć w Kielcach!

Kadzielnia

Kadzielnia Kielce to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Z jednej strony oferuje bogate możliwości rekreacyjne i rozrywki, z drugiej – jest reliktem dawnej Góry Kadzielnia, najwyższego szczytu Pasma Kadzielnińskiego. Ze szczytu Skałki Geologów (295 m n.p.m.), która niestety nie jest dostępna dla turystów, rozprzestrzenia się widok na panoramę Karczówki, Pasma Zgórskiego i Posłowickiego oraz Telegrafu.

Na tym terenie od XVII w. istniał kamieniołom, z którego pochodziło wapno do produkcji cementu. Przed laty powstał tu pierwszy piec do wypalania tego materiału i doprowadził do powstania głębokich wyrobisk, które można obejrzeć przechadzając się po okolicy.

Oprócz tego na Kadzielni czeka licząca ok. 160 m trasa turystyczna łącząca trzy jaskinie – Odkrywców, Prochowni oraz Szczelinę na Kadzielni, a także park linowy z mostem linowym i trasami zjazdowymi podczas spaceru tyrolkami. Legenda głosi, że nazwa tego miejsca pochodzi od rosnących tu ziół używanych do produkcji kadzideł lub od dzierżawcy okolic – kądzielnik kościelny.

Skwer Szarych Szeregów, Aleja Sław, Park Miejski im. Stanisława Staszica

Od parkingu pod Kadzielnią można pójść na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, który usytuowany jest nad rzeką Silnicą. Wzdłuż kanału biegnie Aleja Sław, na której ustawiono popiersia znanych postaci: kompozytorów, pisarzy, malarzy i piosenkarzy m.in. Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kantora, Witolda Gombrowicza czy Marilyn Monroe.

Tuż za Aleją Sław otwiera się park miejski im. Stanisława Staszica, który jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Na jego terenie znajduje się kilkaset gatunków drzew i krzewów, między innymi akacje, daglezje, buki czy świerki – wiele z nich ma ponad sto lat! Park odznacza się bogatymi atrakcjami – stoi tu pomnik m.in. Stanisława Staszica oraz Stefana Żeromskiego. Warto również obejrzeć rzeźbę „Przysięga miłości” umieszczoną przy źródle Biruty (od imienia ukochanej Marcina Borowicza) oraz fontannę i staw okalający Pałac Biskupich Krakowskich.

Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Instytut Dizajnu w Kielcach jest jednym z pierwszych centrów designu w Polsce. Oprócz różnego rodzaju warsztatów, szkoleń i sympozjów, zaprasza on turystów na wystawy prezentujące polskie i światowe dizajny. Przyciąga ono miłośników tego typu atrakcji, ale wiąże się to z pewnymi rozczarowaniami – sale są stosunkowo niewielkie, co ogranicza możliwość zaprezentowania dużej ilości eksponatów.

Naprzeciwko Instytutu Dizajnu mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej położony w Starym Więzieniu Kieleckim. Mimo nieco odstraszającej nazwy warto tu wejść – poznacie Państwo historię Kielc oraz naszego kraju uzupełnianego multimedialnymi elementami i realistyczną scenerią. Na szczególną uwagę zasługują podziemia – dziwna atmosfera tworzona przez wodę spadającą kroplami, dudnienie klucza w drzwiach czy głosy więźniów potrafią na chwilę przenieść do czasów minionych. Warto również podejść do Muru Pamięci, na którym umieszczono porcelanowe tabliczki z wizerunkami ofiar dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej oraz biogramy tych osób, które tam zmarły.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac Biskupów Krakowskich jest świetnie zachowanym przykładem rezydencji z czasów Wazów, z pierwszej połowy XVII wieku. Można tutaj zobaczyć oryginalne wnętrza, meble i dzieła sztuki starożytne oraz barokowe. Ekspozycję uzupełnia także malarstwo francuskie, włoskie i polskie, powstałe pomiędzy XVII a XVIII wiekiem. W czasach XX-lecia pałac był siedzibą sztabu wojskowego Marszałka Piłsudskiego, drukarni oraz krajowego dziennika. 1816 roku Stanisław Staszic założył tu Szkołę Górniczo-Hutniczą, która miała swoje początki we współczesnym Akademickim Gimnazjum Górniczo-Hutniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ogród Włoski otacza pałac od tylnej strony i jest idealnym miejscem do spaceru lub relaksu.

Bazylika katedralna

Naprzeciwko Pałacu Biskupów, górującym nad centrum Kielc, znajduje się Bazylika Katedralna, której początki sięgają średniowiecza. Obecny kształt budowli pochodzi z XVII wieku i zachwyca bogatymi dekoracjami. W samym sercu kościoła stoi Ołtarz Główny cały uszlachetniony złotem, na nim umieszczony jest obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej wykonany przez Szymona Czechowicza w 1730 roku.

Uwagę przyciągają również witraże w oknach prezbiterium oraz potężne trzydziestogłosowe organy pochodzące z Wiednia z 1910 roku. Na północnej ścianie kościoła odszukać można marmurowy portal ozdobiony unikalną tablicą ze święcenia, będącą niegdyś elementarzem i wskazującą polskie jednostki długości, ciężaru oraz powierzchni. Nieopodal wejścia do katedry odnaleźć można Kaplica Ogrójca – powstała już w 1760 roku – jej sień podkreślają malowidła czterech Ewangelistów a dach pokrywa mosiężna blacha.

Rynek – kielecka starówka

Kielce mają swój własny Rynek, który powstał za czasów lokacji miasta na prawie magdeburskim w połowie XIV wieku. Przez długi czas był to ważny ośrodek handlowy i miejsce targów, aż do 1935 roku. W 2008 Rynek przeszedł gruntowną modernizację – zniknęły drzewa, fontanna i rondo, a pojawiły się nowe miejsca rekreacyjne: ławeczki, hamaki i foteliki.

Obecnie jest on wyłączony z ruchu samochodowego, co pozwala spokojnie podziwiać okoliczną zabudowę. Jedna z najbardziej widocznych kamienic na Rynku to budynek restauracji „Sołtyki”, który powstał już w 1767 roku z inicjatywy biskupa Krakowskiego Kajetana Sołtyka. Jego herbem jest orzeł umieszczony na elewacji budynku. Zupełnie obok niego znajduje się neobarokowa kamienica z XIX wieku charakterystyczna dzięki stiukowym dekoracjom wewnetrzych ścian.

Wietrznia

Rezerwat Wietrznia to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Kielcach i zdecydowanie warto go odwiedzić. Spacerując po wyrobiskach kopalni wapieni i dolomitów można docenić piękno skalnych ścian, które rzeźbił efekt uboczny procesu eksploatacji. Na szlaku edukacyjnym można poznać uroki Gór Świętokrzyskich, a tablice informacyjne pomogą rozpoznawać poszczególne szczyty tego regionu. Punkty widokowe czynią ten spacer naprawdę uroczym doświadczeniem, ponieważ oferują panoramę Telegrafu oraz okolic na horyzoncie. Naprawdę warto zarezerwować sobie kilka godzin aby odkrywać tajemnice tych okolic i cieszyć się naturą kieleckich lasów.

Wycieczki po kieleckich zakamarkach mogą zabrać sporo energii, dlatego przygotowaliśmy dla Was także listę najlepszych restauracji w Kielcach.

Karczówka

Karczówka to wyjątkowe miejsce położone w Górach Świętokrzyskich, które oferuje zapierający dech w piersi widok na Kielce i okoliczne góry. Na terenie Karczówki znajduje się rezerwat przyrody, a także unikatowy zespół klasztorny bernardynów. Klasztor powstał jako dziękczynienie za ocalenie Kielc od epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w 1622 roku. Uroczy kościół św. Karola Boromeusza oraz sosnowe aleje to niewątpliwie atrakcja tego miejsca. Dla chcących skorzystać z urokliwego widoku na panoramę górskich szczytów proponujemy przejść się łagodnym i stromym stokiem góry lub podjechać na parking przy ul. Karczowskiej. Polecamy dobrze obuwie trekkingowe lub solidne buty, aby cieszyć się pięknem tego miejsca!

Ulica Henryka Sienkiewicza

Ulica Sienkiewicza to jeden z najbardziej charakterystycznych adresów w mieście. Łączy Rynek z dworcem kolejowym przy placu Niepodległości oraz placem Stanisława Moniuszki, tworząc ponad kilometrowy deptak pełen sklepów i restauracji. Ulicę tę szczególnie ceni się za jej piękne widoki – uroku dodaje im położenie na lekkim wzniesieniu, co sprawia, że jest idealnym punktem widokowym do podziwiania malowniczych zachodów słońca. Dla mieszkańców miasta stała się ona synonimem stylu życia i rozrywki, oferując przybywającym tu licznym turystom unikalną atmosferę.

Plac Artystów i pomnik Dzika

Idąc ulicą Sienkiewicza w kierunku dworca kolejowego warto zajrzeć na Plac Artystów, położony po lewej stronie ulicy Kapitulnej. Tu czeka nas niezwykły widok – fontanna i gejzery tryskające wodą tworzą wyjątkowy krajobraz. Ale to nie wszystko – obok fontanny znajduje się również kolumnada granitowych obelisków, służących do prezentacji prac miejscowych artystów. Na Placu Artystów często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i festiwale w Kielcach.

Nie można pominąć też legendarnego już pomnika Dzika Kiełka, otoczonego licznymi opowieściami dotyczącymi powstania Kielc. 

Telegraf

Kielce są bardzo atrakcyjną miejscowością, która oferuje wspaniałe widoki z różnych punktów. Karczówka daje możliwość podziwiania panoramy miasta, a Telegraf (408 m n.p.m.) oferuje jeszcze lepszy widok. Punkt ten znajduje się na południu miasta i aby się tam dostać można skorzystać z transportu publicznego, linii nr 1, 11, 25, 33, 34, 104, 108 lub 112 i wysiąść na przystanku Wrzosowa Starostwo Powiatowe. Można też dojechać samochodem i zostawić go na parkingu pod stokiem narciarskim, a następnie aktywnie wybrać się szlakiem o niebieskim oznakowaniu. Przejście od parkingu do szczytu Telegrafu to około pół godziny spaceru w pięknym lesie. Na szczycie czeka maszt radiowy o wysokości 60 metrów oraz trasa narciarska o długości 500 m i stopniu trudności – trudna. Widok rozpościera się stamtąd na całe miasto i okoliczną przyrodę Pasma Dymińskiego.Po takiej wycieczce możesz bez obaw o formę wybrać się na najlepszą pizzę w Kielcach!