Kadzielnia Kielce – co zobaczyć? 

2 min czytania

kadzielnia kielce

Kadzielnia w Kielcach to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w regionie. Jest to dawny kamieniołom, który obecnie oferuje swoim gościom szeroką gamę atrakcji: od zajęć dotyczących geologii po muzykę, a nawet ekstremalne formy rozrywki. Jednocześnie Kadzielnia jest doskonałym miejscem do spacerów i obserwacji przyrody – można tam spotkać rzadkie gatunki ptaków i roślin. Niewiele miejsc oferuje tam świetne warunki do aktywnego wypoczynku jak Kadzielnia Kielce. Co zobaczyć w tym miejscu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Rezerwat Kadzielnia

Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Kielcach to Kadzielnia jest jednym z obowiązkowych miejsc. To jedno z wzniesień Pasma Kadzielniańskiego, które znajduje się na wysokości 295 m n.p.m. Skąd wzięła swoją nazwę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – jedni twierdzą, że pochodzi od gatunku ziół używanych do produkcji kadzideł, inni, że dzierżawił je tam kadzielnik. To tutaj w XVIII wieku rozpoczęto pozyskiwanie wapienia, który służył do budowy dróg, mostów i domów oraz do produkcji cukru. Skałka Geologów odegrała szczególną rolę – podlega ochronie krajobrazowej i nie można na nią wejść ani przebywać na jej terenie. Jej piękno można podziwiać tylko z punktów widokowych ustawionych na skalnych ścianach dookoła kamieniołomu lub z otaczających je tras spacerowych.

Kadzielnia to niezwykłe miejsce, które pozwala odkryć dzieje naszej planety sprzed 360 milionów lat. Ścieżki wokół skałki pozwalają zobaczyć ją z każdej strony i prześledzić ewolucję tego miejsca. Po drodze można odwiedzić podziemną trasę turystyczną, starożytną bramę amfiteatru oraz schody prowadzące do górnej stacji tyrolki i tarasu, z którego spływa wodospad. Kadzielnia to prawdziwa skarbnica historii Ziemi i jej dawnych mieszkańców – każdy zwiedzający może tu odkryć jej sekrety.

Tropikalny raj sprzed milionów lat

Góry Świętokrzyskie i Kielce oparte są na skorupie ziemskiej, która dawniej znajdowała się w pobliżu równika. Wtedy ta okolica była zalewana przez ciepłe, tropikalne morze o płytkich odmętach. Warunki te upodobały sobie liczne organizmy, które po dziś dzień można odnaleźć w jasnych, masywnych wapieniach Skałki Geologów oraz części wschodniej kamieniołomu. Paleontolodzy i geolodzy odkryli tam szczególnie liczne skamieniałości gąbek, koralowców, liliowców, ramienionogów i ślimaków. Zbadano również otoczenie tych skamielin porozumiewające się ze sobą poprzez ekosystem i warstwy osadu morskiego. Odkryto także istnienie niewidocznych gołym okiem elementarnych cząstek mineralnych i innych organicznych materiałów skalnych.

Jaskinie na Kadzielni

Kadzielnia jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Kielcach, gdzie można odkryć 25 różnych schronów i jaskiń. Z tego powodu oferuje ona turystom ciekawą trasę o długości 140 metrów, która pozwala im na zwiedzanie tych interesujących miejsc pod czujnym okiem przewodnika. Można tu dowiedzieć się więcej na temat procesów tworzenia krasu oraz nacieków jaskiniowych, a także spotkać mieszkańców tego niesamowitego świata – nietoperze. Sama Kadzielnia to ponad 30 milionów lat historii – pozostawione tam ślady organizmów sprzed milionów lat są swoistym przykładem tego.

Amfiteatr Kadzielnia

Amfiteatr Kadzielni jest z pewnością jednym z najpiękniejszych polskich miejsc, w którym odbywają się różne wydarzenia artystyczne i festiwale w Kielcach. Znajduje się na terenie byłego kamieniołomu, tworząc niepowtarzalną i malowniczą scenerię. Obiekt działa już od ponad pięćdziesięciu lat. W 2010 roku przeszedł gruntowny remont, po którym na widowni może zasiadać aż 5430 osób. Dzięki niemu możliwa jest także organizacja widowiska nawet przy niekorzystnej aurze – scena i widownia są bowiem chronione przez dach.

Tyrolka na Kadzielni

Kadzielnia w Kielcach to idealne miejsce dla miłośników przygody i adrenaliny. Można tutaj zobaczyć niesamowite widoki, posłuchać koncertu wśród skał oraz zwiedzić jaskinie. 40-metrowy swobodny zjazd na linie to dla śmiałków największa atrakcja – skorzystać można tu z trzech zjazdów z przepięciami i przejścia mostu linowego pomiędzy drzewami, oczywiście pod czujnym okiem ratowników spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa. Kwintesencją wrażeń, jakie oferuje Kadzielnia, jest Kadzielnia Sport Festiwal – impreza obejmująca techniki linowe (hamaki, tyrolki czy slackline), wspinaczkę i inne aktywności odbywająca się raz do roku.

Co zobaczyć w Kielcach? 

admin
6 min czytania